کت و شلوار

کت ها و دنیای زیبای یقه ها

0
بررسی انواع یقه ها در کت مردانه

هنگام خرید یک لباس، باید در مورد تک‌تک موضوعات مربوط به آن مثل یقه آستین مدل و پارچه اطلاع کافی داشته باشید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. در این مطلب به موضوع یقه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بررسی یقه کت

با گسترش مدل‌های دوخت و انواع برش‌های نوین جدید در طراحی کت‌های مردانه می‌توان گفت سه مدل یقه کت مردانه رایج وجود دارد که هرکدام نشانه استایل شما خواهد بود.

 شال، ناچ و پیک

این سه مدل از برترین و محبوب‌ترین مدل‌ها در طراحی یقه کت می باشد. در ادامه به بررسی این سه مدل یقه کت مردانه می‌پردازیم.

یقه شال:

به این یقه زیبا و خوش فرم رسمی  Shawl Lapel و  Roll Lapel میگوییم. از آنجایی که ساده تررسمی تر است برخلاف یقه‌های ناچ و پیک یقه شال، دارای هیچ بریدگی نیست. این مدل یقه که عموما از جنس ساتن یا مخمل است بر روی کت تاکسیدو و کت های رسمی اپلای می شود.این مدل یقه کت باعث رسمیت بسیاری در کت میشود. لذا مناسب مراسم های بسیار رسمی مانند عروسی و جشن های سینمایی خیلی خاص مثل اسکار و گالا یا جلسات رسمی مقامات بلندپایه است

یقه شال در کت مردانه

یقه ناچ:

این مدل یقه، با برگردان یقه یا Lapel در انتهای یقه یا Collar با یک بریدگی و محدوده زاویه ۷۵ تا ۹۰ درجه‌ای که به هم اتصال دارند شناخته می‌شوند. ناچ رایج‌ترین نوع یقه در کت ها بوده و بیشتر در کت‌های تک ردیف دکمه استفاده می‌شود.

 

یقه ناچ در کت مردانه

این یقه در سه برش استاندارد باریک و پهن بر روی کت‌ها دوخته می‌شود

جالب است بخوانید  3 اشتباه رایجی که آقایان در پوشیدن کت و شلوار مرتکب می شوند کدام است؟

باریک یا پهن بودن یقه معمولاً به مدل ذهنی خیاط و اندازه سینه شما بستگی دارد. به معنای دیگر یقه باریک برای اندازه سینه کمتر و یقه پهن برای افراد با اندازه سینه بیشتر انتخاب بهتری محسوب می‌شود. کتی که با این مدل یقه دوخته شود برای استفاده روزمره در محل کار یا مصاحبه کاری یک انتخاب عالی می‌تواند باشد. هم‌چنین کتی که  با یقه ناچ طراحی و دوخته‌شده است برای همه افراد با هر فرم بدنی مناسب است.

هم‌چنین این مدل یقه باکت تک ردیف دکمه، بلیزر یا و کت اسپرت به‌خوبی خود را به نمایش می‌گذارد. همچنین برای کت دو ردیف دکمه و تاکسیدو نمی تواند مناسب باشد.

یقه پیک:

این مدل یقه که آن را پیک تلفظ میکنیم دارای لبه‌های تیز به سمت شانه هست. واضح است که این یقه از مدل قبلی رسمی‌تر است لذا در کت‌های دو ردیف دکمه بیشتر کاربرد دارد. البته از این یقه در مدل‌های مختلف کت‌های رسمی مثل کت‌های دنباله‌دار یا Tail Coat و تاکسیدوها به هر دو صورت تک و دو ردیف دکمه نیز استفاده می‌شود. این یقه هم مثل یقه ناچ در سه مدل استاندارد ، باریک و پهن بر روی کت اپلای می‌شود

یقه پیک در کت مردانه

کت هایی که یقه پیک بر روی آن ها اپلای می شود در مقایسه با یقه ناچ بسیار رسمی تر است لذا مناسب برای عروسی، مهمانی‌های رسمی و حتی مناسبت‌های کاری می باشد.

این مدل کت عموما مناسب افراد کوتاه قدی است که تمایل به بلندتر دیده شدن دارند؛ این مدل یقه با خطوط تیز عمودی خود باعث بلند تر دیده شدن نیم تنه بالایی فرد میشود. این خطای دید سبب بلندتر دیده شدن میشود . حتی برش های تیز عمودی برای افرادی که بخواهند لاغرتر دیده شوند هم مناسب هست. از آن جایی که کت های یقه پیک بسیار رسمی هستند برای کت دو ردیف دکمه مناسب هستند  لذا به‌ندرت در کت‌های تک ردیف دکمه استفاده می شوند.

جالب است بخوانید  آداب انتخاب کت و شلوار مردانه مناسب برای جلسات کاری و اداری

 

پرطرفدارترین استایل های مردانه کدام هستند؟

مقاله قبلی

بررسی سه کفش رسمی که مردان بیشتر میپسندند.

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در کت و شلوار